Malta Dil Okulları Sosyal Ağlarımız
 

Malta Vize

Malta, Türkiye vatandaşlarına vize uygulayan bir ülkedir. Türkiye, birçok ülke ile aralarında karşılıklı vize anlaşması yapmakta iken gelecekte Malta ile de böyle bir anlaşma gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği konusunda bir bilgi yoktur. 2003 yılına kadar Türk turistlere ve öğrencilere vize uygulamayan Malta, 1 Ocak 2003 tarihi itibariyle Türk turist ve öğrencilere de vize uygulamaya başlamıştır. Ülke, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girdiğinden vize prosedürleri de değişikliğe uğramıştır. 2007 yılında, bazı Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan gerek ekonomi gerek sosyal açıdan gelişmeyi amaçlayana Schengen Anlaşması kapsamına giren Malta’ya AB üyesi ülkelerin ulaşımı daha da kolaylaşmıştır. (Schengen Anlaşmasına imza koymuş AB ülkeleri vatandaşları, Sadece Schengen Vizesi anlaşma kapsamındaki tüm ülkelere kolayca geçebilmektedirler.)

Türkiye vatandaşları ise vize almak için ülkede bulunan Malta Konsoloslukları’na başvurmalıdır. Ciddi bir görüşme gerçekleştirilmeli ve başvuru dosyası özenle hazırlanmalıdır. Bununla birlikte ilk görüşme sonrasında vize alamadıysanız, ikinci görüşme sonrasında vize alma ihtimalinizin düşeceğini ve belki de vize almanızın imkânsız hale gelebileceği de belirtilmelidir. Bu nedenle ilk görüşmeye iyi hazırlanınız, cevaplarınızı seçerek konuşunuz ve bu görüşme sonrasında vize alabilmeyi amaçlayınız. İlk başvurunuzda sorulara vermiş olduğunuz cevaplar olumsuz bir kanı yaratılmasına neden olduysa, ikinci başvurunuz sırasında da belirleyici olacaktır.

Konsoloslukların vize teslimi için istediği belgeler ülkelere göre faklılıklar göstermesine rağmen vize alıp almamanızda şunlar belirleyici olacaktır:

  • Yaş
  • Eğitim durumun
  • En son ve ne zaman öğrenci olunduğu
  • Gelir
  • Başvuru yapılan ülkede yaşamakta olan tanıdıkların olup olmadığı
  • Medeni hal
  • Çalışma durumunu

Vereceğiniz belgelerdeki eksiklikler cevap alma sürenizi uzatacaktır. Sizden istenmiş belgelerin, eksiksiz ve istenilen şekilde doldurulması, Konsolosluk tarafından istenilmiş olan düzende olması oldukça önemlidir. Hayatınızı etkileyecek büyük bir yolculuğa çıkarken profesyonel yardım alarak vize başvurusu yapmak, vize sürecini sorunsuz atlatmanızı sağlayacaktır. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın vize alanında hizmet vermekte olan tecrübeli uzmanları, konsolosluk yetkilileri ile yapacağınız görüşmelerde kendinizi en doğru şekilde ifade etmenizi ve belgelerinizi eksiksiz hazırlanmanızı sağlayarak vize alma sürecini hızlandıracak ve son derece de kolaylaştıracaktır.