Malta Nerede

nerededir malta

Malta Güney Avrupa, Orta Akdeniz ‘de yer alan adalar devletidir. Malta takımadaları olarak nitelendirilen 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşur. Büyük Adaları – Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında büyük olan Malta 237 km², ikinci ada Gozo 68 km² ve  üçüncü ada Comino 2 km² yüzölçümün ‘de olmaktadır.

Çok geniş bir tarihe sahip olan Malta, Fransız hakimiyetine kısa bir süre ve inişli çıkışlı dayanmıştır. Napolyon 1798 yılında Malta ‘ya geldiğinde hayran kalmıştır.

İngiliz hakimiyetinin Malta tarihinde önemi çok büyüktür. Fransızların kovulması için Maltalılara yardım eden İngilizler kendilerini adanın hakimi olarak bulmuşlardır fakat başta toprakları ellerinde tutup tutmamakta tereddütte kalmışlardır.

Paris Anlaşması denilen anlaşma sonucu İngiliz İmparatorluğu’na katılan Malta İngiltere için Doğu ‘ya bir atlama taşı olarak stratejik önemini korumuştur.

1964 yılında bağımsızlığını ilan eden Malta’da İngiliz kuvvetleri 1979 tarihine kadar varlıklarını korumuşlardır..

Günümüz Tarihi ‘nde

Malta bağımsızlığını kazanmasının ardından aynı yıl İngiliz ‘lerle yapılan bir anlaşmayla, İngiltere ‘nin askerlerini beş yıl içinde geri çekmesi kararlaştırılmış, 1965 ‘te de Avrupa Konseyi ‘ne üye olmuştur. 1974 ‘te bir vali tarafından yönetilen Malta’da cumhuriyet ilan edilmiş devlet başkanlığına Antony Joseph Mamo geçmiştir.

Malta coğrafyası ‘nda hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeler topluluğunu teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise muhteşem kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır.

 

Etiketler: ,

 

Son Haberler

 
 

Paylaş